Paretův princip 20:80 – vyplatí se posledních 20 %?

0 Posted by - 1.4.2015 - motivace, Výuka

Můj režim byl hektický, práce, doktorát, sebevzdělávání, soutěže, pracovní aktivity na druhé straně zeměkoule, kariéra, den = 15 hodin práce. Odneslo to zdraví. Ve 25 jsem podstoupil chirurgický zákrok srdce kvůli arytmiím a i tak každou chvíli kolaboval. Pomoc, jako by neexistovala. Nakonec jsem nebyl schopný ani chodit. Nechal jsem všeho a 1 rok jsem strávil prakticky pouze v lese a v knihách. Každý den jsem četl jednu a kompletně přestavěl systém, kterým se učím, myslím a jak pracuji. Začínal jsem v situaci, kdy jsem byl schopný pracovat 10 minut denně, více tělo a především moje hlava odmítala. Úkolem tedy bylo smrsknout 15 hodinový pracovní den do 10 minut. Jiná alternativa neexistovala. Bylo to skoro jako ve filmu, který se pro mě stal realitou. Se vším mi pomohl Paretův princip.

Paretův princip 20:80

Paretův princip, tedy pravidlo 20:80 mi změnilo život. Využívám ho prakticky ve všech směrech a pomáhá mi rapidně zvyšovat efektivitu práce a učení. Přináší mi mnohem více volného času, méně prokrastinace a viditelné výsledky. Jedná se o jeden z klíčových prvků, který na prectime.cz využíváme a který Vám doporučuji zavést i v běžném životě.

Před cca 100 lety italský ekonom Pareto (Paretův princip) publikoval studii v které zjistil, že 80 % příjmů v Itálii obdrží 20 % populace. V současné době bude tento poměr ještě „horší“. Čísla však nejsou důležitá, co je podstatné, je princip, který říká, že pokud vynaložíme 20 % vstupů, získáme 80 % výstupů. Obvykle to může být i 1:99. Obecně řečeno, úplně bez čísel

S vynaložením minima času se dostaneme za velmi krátkou dobu na 80% znalost experta v daném oboru.

Jak?

Dnešní doba je hektická, jednotlivé odvětví se čím dál tím více dělí. Není čas na velké přemýšlení, je potřeba se vzdělávat, mít tituly, diplomy, certifikáty, být lepší než konkurence, mít více řádků v životopise. Chodit na školení, kurzy, znát všechny změny v oboru. Den však nemá 24 hodin, někdy musíte také spát, odpočívat. V tuto chvíli je potřeba zastavit.

Nepracujte více, pracujte chytře, zamyslete se nad tím, jak se naučit, vypracovat úkol, který děláte 8 hodin, za 20 minut. Klíčovým prvkem je dekompozice, kterou v tomto článku provedu za Vás. V dalších dílech se jí budeme věnovat podrobně a představíme si i techniky, které nám ji usnadní. Uvedu nyní konkrétní příklady některých aktivit.

Naučit se jazyk, výběr slov

Anglický jazyk má cca 170 000 unikátních slov. Když si vyberu nějakou knihu z prectime.cz. Například Alenku v říši divů (Alice in Wonderland). Má 2208 unikátních slov. Když je budu znát všechny, přečtu celou knihu. Co se ale stane, když se naučím pouze N nejpoužívanějších slov? Řekněme, že se budeme učit rychlostí 10 slov za 1 den. Jaké jsou výsledky? Jaká bude časová investice? Jaký bude výstup?

50 nejpoužívanějších slov = 5 dní

100 nejpoužívanějších slov = 10 dní

250 nejpoužívanějších slov = 25 dní

2 200 slov = 220 dní

Kniha má celkem 15 895 slov – tedy i těch duplicitních a vícenásobných. V prectime.cz Vám spočítáme, kolik toho s vybranou slovní zásobou přeložíte. Výsledek je v tomto případě následující:

5 dní, 50 TOP slov = 46 % knihy

10 dní, 100 TOP slov = 57 % knihy

25 dní, 250 TOP slov =  72 % knihy

220 dní, komplet =  100% knihy

V grafu to tedy vypadá takto:

Vyplatí se Vám to? Nebo je lepší investovat dalších 25 dnů do jiné činnosti?

Samozřejmě můžete protestovat, že významová slova někdy neznám a celkové porozumění nebude tak dokonalé. V tom máte určitě pravdu, nicméně se učíte raketovým tempem a máte z toho radost. Mnohem lepší je tak dopaminový efekt, než se odrovnat výukou 20 významových slov bez měřitelného efektu. Míra odpadnutí bude výrazně menší, pokud uvidíme efekt. Na celou situaci se můžeme podívat i přímo v prectime.cz, toto můžete provést s každou knihou.

Kde jinde aplikuji Paretův princip

Naprosto všude, vezmu to cestou kladení (strojových) otázek.

Co potřebuji k tomu, abych se naučil 80 % písniček na kytaru. 5 akordů a základní „strumming“. Jaké investice k tomu potřebuji? Pár dní na prstoklad, pár dní na strumming.

Kdo tvoří 80 % mých příjmů, jaké produkty případně jaká klientela. Proč vynakládám dalších 6 hodin práce na to, abych se z 80 % dostal na 95 %? Budu se věnovat pouze klientům, na které mi stačí 20 % časových investic a z kterých mám 80 % zisku.

Jak mohu rozhodovat o svém zdraví částečně sám, aniž bych ve všech směrech důvěřoval lékařům. Vyberu si 50 nejuznávanějších článků v oboru a zaujatě si je přečtu.

Proč trávím 3 hodiny denně na sociálních sítích, na zpravodajských serverech, na burze atd. Jaký z toho mám přínos a co se stane, když se tam podívám jednou za měsíc.

Jak se mohu naučit profesionálně a zdravě vařit během několika dní, abych snížil náklady na jídlo a zvýšil kontrolu nad tím, co jím? Budu se učit od těch nejlepších na světě a to ty nejzákladnější věci.

Můj zisk za práci je 1000,-, moje časová investice 4 hodiny. Co když činnost předám někomu jinému a zaplatím mu 500,-. Místo 1000,- získám 500,- a 4 hodiny volného času. Co pro mě má větší váhu?

Tento semestr mám předmět kapitálové trhy, časová investice 13×3 hodiny, učitel bez praxe, teoretické slajdy, zabitý čas. Jak, kde a za kolik mohu sehnat člověka, který mě naučí věc prakticky během kratší doby a využitelně?

Co tvoří 80 % mých aktivit z kterých mám radost a užitek. Jaké minimální vstupy potřebuji, abych celkový užitek (dobrý pocit ze života obecně) zvedl? je lepší zvolit hypotéku, hezké auto, přepychovou dovolenou, nebo se naučit pracovat s aktuálně dostupnými zdroji efektivněji. Jak maximalizovat užitek a investovat minimum financí? Příklad:

Změnit stravu: +15 % (cena 4000,-/měsíc)

Koupě auta, Ford: +10% (cena: <200 000) vs BMW: +12% (cena: 800 000)

Koupě domu: +15 % (cena: 3 000 000) vs koupě bytu: +12 % (cena: 1 500 000)

Dovolená ve Španělsku: +10 % (cena: 15 000/osoba) vs dovolená Hawaii: +13 % (cena: 40 000)

Myslím, že chápete princip. Je to trochu strohé, žádné emoce, prostě logické uvažování. 20:80 ale můžete používat opravdu všude. Po prvotním naplavení se vyplatí vždy nejdříve přemýšlet. V první chvíli logicky nemyslíme, logika se dostává na řadu až jako poslední. O tom si povíme někdy příště. Uvědomte si především proč to děláte, co Vám to přinese nebo „odnese“, jakou máte motivaci. Obvykle vídáme pravý opak kde pocity/emoce nedají logice šanci. V jednom z případů se tomu říká

Looking good, going nowhere

V překladu, vypadá dobře, nevede nikam. Aneb, tento rok pojedu na 10 dnů na Hawai a potom budu další rok od rána do večera dřít v práci na Tahiti. Ukázkou celého přísloví jsou například zadlužení lidé, na kterých prakticky nic nepoznáte, protože … looking good. A jak pomůže/pomohl Paretův princip Vám? Neváhejte se s námi podělit.

Přejít do prectime.cz a poslechnout si Podcast #5:

Přejít do prectime.cz

Líbil se Vám příspěvek? Sdílejte ho na
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Přáli byste si mluvit anglicky/německy/španělsky za 3 měsíce? První krok můžete udělat hned teď!


Autor: Jan Hovad, minimalista, essencialista, metalearner, biohacker, stoic. & tech guy

Autor, Jan Hovad

Vystudoval doktorát v IT, pracoval na projektech v USA/Číně, postavil vlastní hvězdárnu, zkolaboval. Začal se věnovat efektivnímu a rychlému učení. Provozuje individuální koučink na metalearning.cz.

Založil DATABENDERS s. r. o., Werifi Inc. a vytvořil projekty jako prectime.cz, bettermind.cz,metalearners.com či youtube kanál metalearning_cz. Najdete mě i na Instagramu

5 komentářů

  • […] vydavatelem. K tomu všemu se procento nového a pro mě přínosného obsahu zmenšovalo (o tom píšu například v principu 20:80 zde) a tak jsem přistoupil na další dramatický zásah. Začal jsem nejprve skenovat strukturu […]

  • […] který je v určitých ohledech ekvivalentní k 20:80 (Paretovu pravidlu, viz. článek zde). Můžete ho vnímat i jako určitý opak nebo limit diverzifikace. Znáte na světě nějakého […]

  • […] i nástrojem, který hojně používá Benny Lewis. Více o Paretově pravidle můžete načíst zde. Stručně řečeno je klíčové najít těch 20 % látky, která je natolik […]

  • […] i nástrojem, který hojně používá Benny Lewis. Více o Paretově pravidle můžete načíst zde. Stručně řečeno je klíčové najít těch 20 % látky, která je natolik […]

  • […] čtení plných textů knih nebo v kartičkovém systému při jejich výuce.  Demonstrujeme tak i Paretovo pravidlo 20:80 v […]

  • Leave a reply

    Jste opravdu člověk? *